Futsal – co to jest?

Futsal – co to jest?
Futsal – co to jest?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Futsal – co to jest?

Futsal jest jedną z dyscyplin sportowych, należącą do sportów zespołowych. W Polsce nazywa się ją piłką nożną halową pięcioosobową. W potocznym języku występuje jako halówka. Futsal, jak sama nazwa wskazuje, jest odmianą piłki nożnej. Jej charakterystyczną cechą jest to, że rozgrywki meczowe odbywają się na hali. Futsal można rozgrywać zarówno w zamkniętej przestrzeni, jak i na zewnątrz. Rodowód nazwy jest związany z jezykiem portugalskim i hiszpańskim.
Geneza Futsalu jest związana z osobą Juana Carlosa Cerianiego, którego uważa się za twórce dyscypliny. Chciał stworzyć odmianę futbolu, która byłaby przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Początkowo gra nie cieszyła się dużą popularnością. Do popularyzacji Futsalu w dużym stopniu przyczyniły się premierowe finały Mistrzostw Świata, któe były rozgrywane w czasie pokazu nowej odmiany piłki nożnej. W Ameryce Południowej gra zespołowa zyskała miano mini – piłki. Największą popularność zdobyła w Brazylii. Najbardziej znani gracze futsalu to Fernando Grana, Freddy Garcia, Alessandro Rossa Vieira i Konstantin Jeriomienko.
Współcześnie są organizowane imprezy międzynarodowe, podczas których odbywają się rozgrywki meczowe. Najbardziej prestiżowe wydarzenia to Mistrzostwa Świata w Futsalu oraz Akademickie Mistrzostwa Świata w Futsalu. Poza tym, mistrzostwa są organizowane przez kraje należące do poszczególnych kontynentów. W Polsce organizuje się Puchar Polski i Superpuchar Polski. Warto wiedzieć, że dyscyplina sportowa cieszy się zainteresowaniem także wśród kobiet.

Inne artykuły:

About