Dzieje futsalu w Polsce. Lata 80.

Dzieje futsalu w Polsce. Lata 80.

Dzieje futsalu w Polsce. Lata 80.

Początki dyscypliny o której mowa w tytule były trudne. Od momentu, w którym stała się popularna w Ameryce Południowej, do chwili gdy zyskała aprobatę na polskim gruncie sportowym, minęło pół wieku. Futsal zyskał popularność w Polsce wraz z początkiem przemian ustrojowych – w 1989 r. Wówczas był jeszcze znany pod zupełnie inną nazwą – five a side. W 1989 r. zdecydowano się na zorganizowanie Mistrzostw Polski w hali i na boiskach otwartych wersji piecioosobowej. Nazwa imprezy była niezrozumiała i długa, a pierwsze rozrywki nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zakończyły się pomyślnie dla reprezentacji The Mechanics Ax Rzeszów i Zawisza Gliwice.
Popularność Futsalu przypada na lata osiemdziesiąte, niemniej jednak sama dyscyplina pojawiła się nieco wcześniej. Od początku lat osiemdziesiątych odbywały się regularnie Mistrzostwa Polski w minipiłce w hali i na boiskach otwartych. Różnica polegała na tym, że rozgrywki odbywały się między drużynami sześcioosobowymi. Nie był to ewenement. Na całym świecie znane były wówczas różne odmiany. Poza wersją opisaną wyżej, odbywały się także rozgrywki między zespołami o składzie liczącym siedem osób.
Warto wspomnieć o kilku drużynach, które zapisały się na kartach historii futsalu. Jedną z nich jest reprezentacja klubu 22 – Findera Gliwice. Zdobyła mistrzostwa w 1984 r. Wyróżniającym się zespołem był także Sektor Gliwice. Reprezentanci klub zdobyli Mistrzostwo Gliwic na boiskach otwartych aż sześciokrotnie. Trzeba bowiem zaznaczyć, że w latach osiemdziesiątych organizowano jedną imprezę, ale rozgrywki, które odbywały się w jej ramach podzielono na dwa sektory. Pierwszy dotyczył rozgrywek halowych, a drugi meczy na boiskach otwartych. W związku z tym za każdym razem przyznawano dwa tytuły mistrzowskie, w każdej z tych kategorii.

Inne artykuły:

About