Rodzaje bicykli

Rodzaje bicykli

Na zakupy, na wyścigi, w góry – rowery nieustannie służą do jazdy. W zależności od tego gdzie i po co się wybieramy, możemy bicykle podzielić na kilka typów. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje rowerów. Rower miejski – jego konstrukcja jest przystosowana do jazdy po prostych nawierzchniach; to najwygodniejszy bicykl dla przeciętnego Kowalskiego – posiada szerokie siodło, nie ma górnej ramy (rower damski), aby łatwo można było z niego zsiąść, często jest wyposażony wpraktyczny koszyk do wożenia np. zakupów.

Kolarzówka – jest jednym z typów rowerów sportowych; przeznaczony do jazdy po gładkiej powierzchni asfaltowej; cechuje go wygięta kierownica i wielkie koła; masa szosówki, tak jak waga roweru torowego, jest niska. Rower torowy – przeznaczony jest do jazdy po gładkich powierzchniach torowych, głównie (kolarstwo torowe); jest pozbawiony hamulców i przerzutek, za sprawą czego jest jeszcze lżejszy niż kolarzówka; rower torowy posiada tak zwane „ostre koło”, czyli brak wolnobiegu – nie ma możliwości jazdy na tym rowerze bez pedałowania, bo podczas gdy kręci się tylne koło, to równocześnie obracają się pedały

Rower górski – zaopatrzony w większą ilość przerzutek niż szosówka, został skonstruowany z myślą o jeździe po terenach o nierównej powierzchni ; to właśnie nim można wyjeżdżać nawet na strome wzgórza; dzięki szerokim oponom łatwiej jeździ się nim po błocie, kamieniach, szczelinach; zdaje egzamin w skrajnych warunkach pogodowych Rower trekkingowy – to połączenie roweru szosowego i roweru górskiego; przeznaczony do jazdyzarówno po powierzchniach płaskich, jak i wyboistych, niełatwych i długich odcinkach; rower trekkingowy powstał z myślą o turystach, którzy zamierzają podróżować z bagażami.

Inne artykuły:

About