Futbol amerykański w Święto Dziękczynienia

Futbol amerykański w Święto Dziękczynienia
Futbol amerykański w Święto Dziękczynienia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Święto Dziękczynienia jest bardzo ważnym dniem w amerykańskiej kulturze. Nic więc dziwnego, że tego dnia wydarzeniem telewizyjnym numer jeden jest futbol amerykański. Jest to sport narodowy cieszący się obecnie olbrzymią popularnością i już od południa w ten dzień, Amerykanie mają możliwość śledzenia kolejnych pojedynków zawodowej ligi NFL.

Blok sportowy, w ramach którego początkowo rozgrywano trzy spotkania, nazwany Thanksgiving Classic i obejmuje trzy kolejne mecze. Poszerzenie o dodatkowy pojedynek nastąpiło ledwie cztery lata temu i spowodowane było olbrzymią popularnością transmisji telewizyjnych w ten dzień. Zrozumiałe więc, że zarówno stacje telewizyjne jak i sama liga NFL zdecydowały się na dodanie kolejnego meczu w świąteczny czwartek. Skoro futbol amerykański jest najpopularniejszym sportem w USA to przecież nie może go zabraknąć ani na chwilę w ten wyjątkowy dzień, prawda?

Pierwsze spotkanie już niezmiennie od wielu lat rozgrywane jest w Detroit gdzie miejscowi Lions podejmują rywali. Mecz ten rozpoczyna się już o godzinie 12.30, zatem jak widać już podczas pory obiadowej rozpoczynają się emocje sportowe. Następny pojedynek rusza o godzinie 16.15 czasu centralnego w USA i ma miejsce w Dallas. Tam drużyna Cowboys, mająca największą wartość marketingową ze wszystkich drużyn w NFL, jest od lat gospodarzem kolejnych spotkań. Te dwa następujące po sobie pojedynki są obecnie już wieloletnią tradycją. Trzeci i zarazem ostatni mecz wybierany jest spośród pozostałych drużyn bez sztywnego określania gospodarza. Rozpoczyna się on o godzinie 20:20 i transmituje go stacja NFL Network (za obsługę pierwszych dwóch spotkań odpowiedzialne są odpowiednio CBS i FOX).

Wspomniane reguły dotyczące gospodarzy dwóch pierwszych spotkań budzą spore kontrowersje wśród fanów futbolu amerykańskiego. I nie chodzi już o fakt, że jeszcze cztery zespoły nie pojawiły się w ogóle w bloku Thanksgiving Classic. Kibice najbardziej ubolewają nad tym, że regularnie gra tam drużyna Detroit Lions. W ten wolny od pracy dzień każdy chciałby zobaczyć z pewnością jakieś ciekawe spotkania na wysokim poziomie. Niestety wspomniana drużyna w ostatnich latach jest jedną z najsłabszych w lidze. I już nie tylko chodzi o to, że od 2003 roku Lions nie wygrali nawet jednego meczu w czwartkowe święto. Najgorsze jest to, że większość spotkań przegrywana jest bardzo wysoko i bez jakiejkolwiek walki. Ich wyniki z ostatnich lat mówią same za siebie: 34:12, 47:10, 37:26, 27:10, 27:7, 41:9 i 41:10. Czy to jest futbol amerykański na najwyższym poziomie o jakim marzą kibice w ten dzień? Mocno wątpliwe. Sytuację nieco ratuje silny zespół Cowboys, który przeważnie gra na wysokim poziomie i stwarza w Dallas niezłe widowisko. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób z roku na rok domaga się odebrania Lions prawa bycia gospodarzem pierwszego spotkania w Święto Dziękczynienia. Władze NFL bronią się historią i tradycją, jednak tak długo jak Detroit nie zbuduje silnej drużyny, tak długo cierpieć będzie na tym sam futbol amerykański. Mało widowiskowy mecz nie zachęci kolejnych osób do oglądania tego sportu.

Inne artykuły:

About