Amsterdam – miasto przyszłości z bogatą historią

Amsterdam – miasto przyszłości z bogatą historią
Amsterdam – miasto przyszłości z bogatą historią
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

Amsterdam – miasto przyszłości z bogatą historią

Amsterdam jest największym holenderskim miastem, a zarazem konstytucyjną stolicą kraju. Miasto jest żywym dowodem na to, że da się doskonale połączyć historyczny klimat zabytkowych dzielnic z współczesną funkcją nowoczesnej europejskiej aglomeracji.

Powstanie miasta
Pierwsze wzmianki pochodzą już z XIII wieku, kiedy to na miejscu obecnego portu powstała niewielka, bo licząca jedynie tysiąc mieszkańców wioska rybacka. Patrząc na dzisiejsze odwiedzane każdego roku przez 4 miliony turystów miasto, widać wyraźnie jak wielki postęp dokonał się w ciągu minionych wieków. W dzisiejszych czasach tanie loty do Amsterdamu umożliwiają niemal każdemu dotarcie do tego pięknego miasta. Dawniej nie było to takie proste. W pierwszych latach istnienia wioska, nazwana później Wenecją Północy, borykała się z licznymi powodziami i podtopieniami, które hamowały rozwój osady. Dopiero w pierwszej połowie XVII wieku wybudowano system kanałów likwidujących te problemy. To właśnie wówczas Amsterdam przeżywał swój złoty wiek.

Bogactwo dzięki wojnom
Dzięki bardzo mądrej polityce władz, Amsterdam systematycznie bogacił się, wykorzystując przy tym liczne wojny i zawirowania polityczne w Europie. Podczas konfliktu z Hiszpanią pod koniec XVI wieku, kiedy to Antwerpia została przejęta przez wroga, Amsterdam stał się jeszcze ważniejszym miastem na handlowej mapie starego kontynentu. Licznie przybywający tu uciekinierzy z miejsc ogarniętych wojną oraz Żydzi prowadzili swoją działalność, sprowadzając jednocześnie coraz większy kapitał do miasta.

Raz na wozie raz pod wozem
Amsterdam miał w swojej bogatej historii kilka wzlotów i upadków. Najlepsze okresy przypadały na XVII oraz koniec XIX wieku, kiedy to miasto należało do czołówki najbogatszych i najbardziej wpływowych ośrodków miejskich na świecie. Bywały również i gorsze momenty. W 1664 roku 10% populacji Amsterdamu padło ofiarą pandemii dżumy. Podczas rewolucji francuskiej część miasta została spustoszona, nie obyło się bez zniszczeń również podczas obu wojen światowych.

Inne artykuły:

About