Zwróć uwagę na amortyzację

Zwróć uwagę na amortyzację
Zwróć uwagę na amortyzację
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zwróć uwagę na amortyzację

Amortyzacja to kolejny aspekt, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zakupie naszego obuwia sportowego. Podczas kontaktu z podłożem na nasze ciało działają kilkakrotnie większe siły, niż nasza waga. Rosną one również wraz z prędkością, zatem im szybciej biegniemy, tym większe siły na nas oddziałują. Profesjonalne buty biegowe mają w podeszwie pianki, mieszaninę gazów lub zamknięte w poduszce półpłynne substancje. Przechwytuje on wstrząsy oraz pochłania część oddziałujących na nasze ciało sił. Im lepiej zamortyzowany but, tym większy komfort i bezpieczeństwo podczas biegania. Trzeba jednak pamiętać, że buty do biegania powinny charakteryzować się dobrą amortyzacją, co wcale nie jest jednoznaczne z grubością. Ludzkie ciało posiada własny mechanizm amortyzujący, czyli mięśnie i stawy. To od ich sprawności i wytrenowania zależy dobór obuwia i jego amortyzacji.

Nie można również zapominać, że rozmiar buta w tym przypadku ma szczególne znaczenie. Obuwie nie może uciskać naszej stopy. Zalecane jest nawet wybieranie buta biegowego o rozmiar większego, niż w rzeczywistości nosimy. Palce u stopy powinny mieć znaczną swobodę ruchu. Warto jest również przed zakupem wykonać test wodny, który pozwoli nam określić nasz typ stopy, czyli rodzaj podbicia:

normalne podbicie – buty z systemem stabilizującym. Są odpowiedzialne za tłumienie i trzymanie wstrząsów. Często wyróżniają się lekko zakrzywionym kształtem
niskie podbicie – buty z systemem podtrzymującym. Kontrolują one ruch stopy i charakteryzują się prostym kształtem i nieco większym ciężarem
wysokie podbicie – w takim przypadku należy pomyśleć o butach do biegania z systemem amortyzującym. Posiadają miękką podeszwę i są o lekko zakrzywionym kształcie.

Powyższe wskazówki powinny pomóc początkującym biegaczom dokonać właściwego wyboru obuwia do biegania. Sport to zdrowie i z pewnością jest najlepszą formą spędzania czasu wolnego. Często jednak brak odpowiedniego przygotowania powoduje liczne kontuzje, choroby i wypadki. Nie można pozwolić, aby przyjemność była przyczyną naszych problemów zdrowotnych.

Inne artykuły:

About