Pomysł na niecodzienną rozrywkę – lot w tunelu aerodynamicznym

Pomysł na niecodzienną rozrywkę – lot w tunelu aerodynamicznym
Pomysł na niecodzienną rozrywkę – lot w tunelu aerodynamicznym
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pomysł na niecodzienną rozrywkę – lot w tunelu aerodynamicznym

Jeżeli masz ochotę na oderwanie się od biegania i szukasz ekscytującego sposobu na spędzenie wolnego czasu, w takim przypadku mamy dla ciebie interesującą propozycję – to bodyflying, czyli loty w tunelu aerodynamicznym. Ta rozrywka przeznaczona jest dla każdego, kto ma ochotę na przeżycie niezwykłej przygody. Na czym polega bodyflying i gdzie można z niego skorzystać?

Termin bodyflying bardzo dobrze opisuje rozrywkę, o której mowa. Tunele aerodynamiczne standardowo używane są do badań aerodynamiki obiektów, na przykład samolotów, motocykli czy samochodów. W przypadku bodyflying tunel ma pionową konstrukcję, dlatego rozpędza do zawrotnych prędkości strugi powietrza biegnące od dołu do góry. W tunelu znajduje się także specjalna ażurowa platforma – gdy stoi na niej człowiek, rozpędzone powietrze podnosi go do góry, co daje efekt dokładnie taki sam jak wtedy, gdy spada się ze spadochronem z nieotwartą czaszą, czyli w trakcie swobodnego spadania.

Loty w tunelu aerodynamicznym są bardzo często wykorzystywane przez spadochroniarzy – zarówno tych poczatkujących, jak i doświadczonych, ponieważ odtworzenie warunków przy swobodnym spadaniu pozwala na doskonalenie swojej techniki, także w wykonywaniu ewolucji i figur, a co więcej, również grupowo, ponieważ w nowoczesnych tunelach może zmieścić się nawet kilkanaście osób razem.

Do latania w tunelu aerodynamicznym nie trzeba mieć zasadniczo żadnego wcześniejszego przygotowania – badań lekarskich, specjalnych szkoleń czy też kondycji, co powoduje, że to pomysł na rozrywkę niemalże dla każdego. Przed lotem uczestnik bierze tylko udział w krótkim instruktażu prezentującym zasady bezpieczeństwa oraz prawidłowego ułożenia ciała, otrzymuje też specjalny kombinezon oraz kask. Nad przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwa ponadto doświadczony pracownik aerotunelu, dlatego jakiekolwiek ryzyko jest praktycznie wyeliminowane.

Lot w tunelu aerodynamicznym trwa standardowo przez 1,5 minuty, ale najczęściej oferowany jest pakietowo, czyli 2 loty po 1,5 minuty, co łącznie daje 3 minuty z przerwą. Dla wielu wydaje się, że to naprawdę niewiele, ale warto przypomnieć w tym miejscu, że czas swobodnego spadania w przypadku skoków spadochronowych wynosi około 30-60 sekund w zależności do wysokości skoku, dlatego to znacznie krótszy czas, a przy tym wyższy koszt. To przekłada się na stale rosnącą popularność tunelu aerodynamicznych – również w Polsce.

Jeżeli masz ochotę poczuć niezwykły pęd powietrza na swojej skórze, możesz zrobić to już za około 250 złotych – tyle kosztuje pakiet 2 x 1,5 minuty. W wielu firmach organizujących taką rozrywkę można skorzystać też z dodatkowych promocji i rabatów, na przykład przy wykupieniu lotów dla większej liczby osób.

Z lotów w tunelu aerodynamicznym można skorzystać w Profly – najnowocześniejszym obiekcie tego rodzaju w Polsce, który znajduje się w Warszawie. To tutaj dostępne są loty dla niedoświadczonych, skoczków spadochronowych, a nawet można organizować tu imprezy z lotami w roli głównej.

Inne artykuły:

About